Papież święty Jan Paweł II

Drabiną do nieba 19 X 2018 (18) [745]

Był bardzo mądry i rozprawiał o najważniejszych i najtrudniejszych sprawach świata Jakby rzucał nowy problem na rynek światowy. Mówił: dyskutujmy, dyskutujcie. Jego „Veritatis splendor” jest intelektualnym majstersztykiem rozumowania o wolności i prawdzie. Ta encyklika bardzo była dyskutowana w USA, u nas minęła bez echa. Albo encyklika „Fides et ratio” o najważniejszych dowodzeniach filozoficznych o istnieniu Boga. Dla młodzieży i studentów wspaniały materiał rozumowy. Alb adhortacja „Familiaris consortio” , która jest bardzo mało znana. Gdyby była znana, nie byłoby tyle pseudodyskusji o zachowaniach polityków katolickich w głosowaniu albo i gdzie jest wyraźne stanowisku Kościoła wobec par bez ślubu kościelnego.

Wydaje się, że złe są w mediach spostrzeżenia o tym jakoby Jan Paweł II nie reagował na skandale pedofilskie. On nie zamiatał pod dywan takich spraw w Kościele (pisze dziennikarz Andrzej Gajcy, szef serwisu Religia.onet.pl).

Szczyt skandali pedofilskich w Stanach Zjednoczonych przypadł w końcowym okresie pontyfikatu Jana Pawła II, a „wiadomo w jakiej był on wtedy kondycji zdrowotnej”. „Może jego reakcja nie była do końca tak stanowcza, jak być powinna. – To było trudne dla Jana Pawła II, „gdy dowiadywał się o tych wszystkich wydarzeniach trudnych, skandalicznych, gdzie cierpiały dzieci, gdzie wiele osób zostało skrzywdzonych przez duchownych, przez Kościół „- mówił Andrzej Gajcy.
A papież przecie w ostatnich latach swego pontyfikatu- mimo wielkiej aktywności – była juz bardzo chory… Jan Paweł II miał świadomość tego, co się dzieje i reagował na to – podkreślił gość programu Onet Rano Andrzej Gajca.

Jeżeli dobry krawiec całe życie dobrze i wspaniale szył, stosując najnowsze modele, a na na starość nie może sobie wyprasować nawet kantów, czy to znaczy że jest już ł był złym krawcem? Słuchając papieża zawsze czułem od razu poezję czyli szerszy horyzont i skojarzenia. Na brzegach jego refleksji homiletycznej i innej gromadziły się dalsze myśli i bardzo szeroki kontekst widzenia człowieka we współczesnym świecie. I Jan Paweł II zapisał się w wyobraźni i pamięci tysięcy, setek tysięcy ludzi na całym świecie. Światowe Dni Młodzieży zainicjowane przez tego papieża przetrwały do dzisiaj, organizowane dalej przez papieża Benedykta XVI i Franciszka. I dalej podejmuje się oczyszczanie Kościoła ze złych duchownych usuwając ich z szeregów kapłanów. Kościół nie ma więzień, więc jego skuteczność karania jest słaba, Bo tylko duchowa. Gdyby miał więzienia, mógłby
wsadzić tam biskupów i kapłanów. Taka praktyka przypominałaby inkwizycję, która zostawiła czarną plamę w historii Kościoła. Jan Paweł II zrobił bardzo dużo w oczyszczaniu Kościoła, choćby przepraszając za grzechy Kocioła w jubileuszowim roku 2000.

Przypominamy sobie dzisiaj, 16. października, 40. rocznice wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Pamiętamy sakramentalny głos z balkonu siedziby następców św. Piotra:„habemus papam”. Jakże miło na sercu. I te tak ważne słowa w dzień inauguracji: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi…

Wyrosło pokolenie JP2, do którego my starsi należymy. Wymieniamy myśli, wspomnienia, fakty o zmarłych polskim papieżu.

Ale i urodziło się wiele młodych po śmierci Jana Pawła II. I ich jest też pełno, setki tysięcy na spotkaniach z kolejnymi papieżami, obecnie wokół papieża `Franciszka. To znak że Kościół trwa, oczyszcza się i musi zrzucać z siebie worki grzechów. Prosić o przebaczenie i naprawić wyrządzone krzywdy. Odpowiadana pojedynczy duchowny, a także wspólnota.

ks. Franciszek Kamecki emeryt