Uwagi liturgiczne ks. emeryta (1)

  1. Imię papieża.

    Słyszę coraz częściej, że papieżem jest Leon. Chociaż przyjął imię Leon XIV. I to jest jego imię. Nie powinno się mówić „papież Leon”, bo to nie jest jakiś kolega, lub swojak, lecz papież Leon XIV i to brzmi właściwie. Nie powinno być skrótów. Podobnie naszego papieża określamy, że jest Jan Paweł II, a nie tylko Jan Paweł.
  2. Wieńce żałobne.

    W kościele nie należy umieszczać dużych wieńców na stojakach po bokach trumny. Dlaczego? Ponieważ kapłan przewodniczy liturgii pogrzebowej i nie chce oglądać tylko stojaków czy rusztowań z wieńcami. Najlepiej umieszczać wieńce tylko na posadzce lub na głównej ścianie kościoła.

    Ks. Franciszek Kamecki

Recenzja

16 października 2025 roku Szkoła Podstawowa w Grucznie obchodziła swoje święto w XX rocznicę nadania Jej imienia Jana Pawła II. Zostałem zaproszony. W programie było przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów, pod kierownictwem Błażeja Mingi i Sebastiana Osińskiego oraz pomocy innych nauczycieli. Przedstawienie to tematyka miłosierdzia według Matki Teresy z Kalkuty, co zostało przedstawione w grupie sióstr miłości z papieżem Janem Pawłem II. To rozmowa i wyrazy miłosierdzia na scenie. Stroje sióstr uszyła Hanna Urbańska. Oceniam bardzo wysoko to przedstawienie, udane i piękne. Zakończył całość reżyser Błażej Minga i dyrektor szkoły Arkadiusz Kujawski. Dziękuję za zaproszenie.

Ks. Franciszek Kamecki.