Nowy biskup ks. Arkadiusz Okroj

Drabiną do nieba 10 III 2019 (2) [750]

Przyjął święcenia biskupie w Pelplinie 2 marca w bazylice katedralnej. Będzie pełnił urząd biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Jego słowa: „nie można miłować Boga i nie mówić o tym innym”. Pelplińską katedrę wypełniły tłumy (było siedemnastu biskupów). Głównym konsekratorem biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współtowarzyszami święceń: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Penacchio i biskup toruński Wiesław Śmigiel. Witając bp pelpliński Kasyna wspomniał 775 lat istnienia diecezji oraz w tym miejscu zakonotwórczych cystersów. Zaprosił do modlitwy, aby konsekrowany dzisiaj biskup „mógł owocnie realizować wybrane przez siebie zawołanie: „Idąc głoście Ewangelię”.

Po Ewangelii odczytano bullę papieską o nominacji nowego biskupa. Potem była dłuższa homilia bpa pelplińskiego. W niej m. in. że często ludzie całą nadzieję (…) i wartość widzą w ziemi i na ziemi, „i wyczerpują w tej nadziei całą swoją życiową ambicję i aktywność”. Biskup nie może się pogodzić „żeby dzieci Boże, nasi bracia i siostry, włóczyli się bezdomni w chaosie wszechświata”. Do nominata mówił: „Pukaj nieustannie do ludzkich serc; bliskość serca otwiera bowiem każde serce. Dotykaj miłością Chrystusa zranionych duchowo, pogrążonych w ciemnościach, potrzebujących światła prawdy i balsamu miłosierdzia”. (…) „Bądź pokornym i radosnym uczniem Jezusa, a wówczas będziesz wiarygodnym nauczycielem w swoich słowach i zbawczych czynach”.

Po homilii ks. Arkadiusz Okroj złożył przyrzeczenia przepisane rytuałem święceń biskupich. Litania do Wszystkich Świętych poprzedziła główny obrzęd święceń, jakim jest nałożenie rąk przez wszystkich obecnych biskupów i modlitwa święceń. Po namaszczeniu głowy i wręczeniu Ewangelii bp Okroj otrzymał insygnia swojej posługi, którymi są pierścień, mitra i pastorał.

Po Komunii św. nowy biskup przeszedł środkiem katedry z błogosławieństwem.

Następnie przyjmował życzenia od przedstawicieli duchowieństwa i rodzin diecezji pelplińskiej oraz w imieniu Konferencji Episkopatu Polski od bpa Artura Mizińskiego, który odczytał list gratulacyjny przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego. Był czytany też list prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Nuncjusz apostolski abp Salvatore Penacchio składając życzenia nowemu biskupowi powiedział: „tak pracuj, taki bądź, aby ludzie tęsknili za tobą, gdy odchodzisz” i dodał: „tak pracuj, taki bądź, aby ludzie byli bliżej Jezusa po spotkaniu z Tobą”.

Ostatnie słowo należało do nowego bpa Okroja. Omówił swoje zawołanie biskupie: „Idąc, nauczajcie”. „To bardzo ważne wyzwanie, zaskakująco aktualne w czasach, kiedy różne siły starają się zepchnąć Kościół do defensywy”. Dodał: „Idźcie i głoście, to znaczy promujcie duchowość, promujcie to, co jest w człowieku pozytywne”. Mówił „nie można miłować Boga i nie mówić o tym innym. Nie można miłować bliźniego – i nie dzielić się z nim świadectwem wiary”. Najobszerniejsze były podziękowania licznym grupom uczestników święceń biskupich. Wśród nich była mama biskupa Okroja i rodzeństwo z rodzinami.

Cieszę się, że pięknym listem nas zaprosił do katedry. My, emeryci, zepchnięci w Kościele na pobocze, przeżywamy zawsze mocno kolejny pobyt w pięknej katedrze naszej młodości, która ma obecnie znakomite nagłośnienie.

9 marca 2019 byłem po raz drugi na nabożeństwie pokutnym, które prowadził ks. biskup pelpliński dr Ryszard Kasyna. Lubię takie spotkania pełne prostoty i pokory (pamiętam je z dawnych czasów oazowych, ze spotkań ogólnopolskich lub z ks. Fr. Blachnickim kiedy nie wychodząc z ławek spowiadaliśmy się najbliższemu koledze kapłanowi, znanemu lub nieznanemu). Tak więc mogłem się wyspowiadać od razu kapłanowi, który siedział przede mną w trzyosobowej ławce. Inni jakoś mało się ruszali w tym wspólnotowym nabożeństwie.

Katedra zostawia w naszych duszach wielką bryłę prawdy, dobra i piękna.

Franciszek Kamecki.emeryt, rezydent