KRÓL WOBEC NISZCZENIA, ŚMIERCI I STAROŚCI

Drabiną do nieba 20 XI 2016 (23) [695] 

Pod koniec roku kościelnego koncentrujemy się wokół Jezusa Króla, który pokonał śmierć, szatana i starość. Naszym marzeniom przedstawił nową ziemię i nowe niebo. Do tego szczęścia daleko, skoro w ekologii i w edukacji martwi nas powszechne niszczenie.

Papież Franciszek pisze, że nie można tylko wykorzystywać zasobów ziemi. Bo obok zaraz niszczenie i śmierci. System ekonomiczny nie powinien być nastawiony tylko i wyłącznie na wykorzystywanie zasobów naturalnych i człowieka, ale powinien promować prawdziwy rozwój – społeczny i ludzki.
Papież przestrzega w specjalnym przesłaniu na odbywającą się w Krakowie konferencję „Ekologia integralna. «Laudato si’». Młodzi bohaterami zmian”. Było to spotkanie na Uniwersytecie Jagiellońskim dla uczestników pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży. Byli tam obecni naukowcy, duchowni i ekolodzy z całego świata. Młodzi przedstawiali swoje doświadczenia w nawiązaniu do papieskiej encykliki „Laudato si’”. Bliska im problematyka zmian klimatu, dostęp do zasobów wodnych, obniżenie poziomu jakości życia i nierówności występujące w skali globalnej. Jest to kontynuacja konferencji „Integralność stworzenia” zorganizowanej w ramach ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r.

Późna jasień pokazuje poprzez mgły i niepogodę zagrożenia ludzkiego losu. Jak umęczony jest świat i ludzie – cała planeta jest w udręce i jęczy, jak podaje Pismo św. Wojny, głód, nienawiść między ludźmi i narodami. Nowe statystyki o ilości niepotrzebnie zabijanych codziennie.

Oprócz zagrożeń naturalnych ważne są problemy tworzonego świata cywilizacji i kultury. Wszędzie obecne toalety to objaw rozwiniętej cywilizacji (nawet na wsi, gdzie jeszcze 30 lat temu połowa gospodarstw miała kibelki – ubikacje w podwórzu, w kieleckim mówi się „na polu”). Jak korzystamy z tych toalet to już kultura i jej poziom.

Chociaż mamy tyle nowości ulepszających życie, nie zmienia się lęk przed śmiercią. Nie znikają choroby. Nie ma tej ceremonii wokół nieszczęścia choroby, przychodzenia księdza z sakramentami świętymi do domu, tego wyczekiwania w progu ze świecą (gromnicą), aby uszanować Najśw. Sakrament Eucharystii… Oczywiście nadal ksiądz odwiedza chorych z sakramentami Pokuty i Komunii. Nadal nadzwyczajni szafarze świeccy Komunii zawożą święty pokarm Eucharystii. Częściej stół nie jest przygotowany dla sakramentu. Nadal odmawia się różaniec przed pogrzebem, przeważnie nie w domu, bez obecności zwłok krewnego (jest w zakładzie pogrzebowym w lodówce). Zatem zmiany kolosalne w obyczaju.

Starcy, jeżeli mają szczęście (dobre dzieci, pokój osobny), dogorywają u siebie aż do ostatniego zamknięcia powieki. Inni są bezdomni, wyrzuceni do domów starców. Starość nie jest konieczna – powiedział nagrodzony 85. letni poeta Zbigniew Jankowski w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku 1 października (w towarzystwie odznaczonych żony poetyki Teresy Ferenc i profesora pisarza Zbigniewa Zielonki), po przypięciu najważniejszego medalu Gloria Artis dodając:- Świętowanie starości jest pożyteczne, więc świętujmy – podnosząc ręce do góry – prosząc wszystkich, odmówmy ten najważniejszy tekst „Ojcze nasz, któryś jest w niebie”…

KS. FRANCISZEK KAMECKI

Dodaj komentarz